Satış Destek Hizmetleri ve Teknoloji

Satış Destek Hizmetleri ve Teknoloji


Perakendeciler, müşterilerini satın almaya teşvik etmek için çeşitli satış stratejilerinden yararlanır. Merchandising (mağazacılık) olarak da adlandırılan bu stratejiler ürünlerin mağazaya girişinden başlar ve satın alma işleminin tamamlanması ile son bulur.

Merchandising stratejileri arasında dikkat çekici şekilde ürün teşhiri yapmak, müşteri potansiyeline en uygun ürünleri seçmek, satın alımı teşvik edecek şekilde tanzim etmek ve doğru şekilde fiyatlandırmak yer alır. Ancak gelişen teknoloji ve yapay zeka merchandising kapsamını artırarak satış destek faaliyetlerini mağaza dışına da taşır.Satış Takip Programı Nedir?

Satış takip programı, satış faaliyetlerinin hızlı ve doğru bir şekilde takip edilmesi için tasarlanan yazılım araçlarıdır. Çok fazla veri analizi içeren satış sürecini kolay ve anlaşılır hale getirir. Bu sayede hedef alıcılarla etkili bir şekilde iletişim kurulabilir, olası sorunları önceden belirleyip çözüm üretebilirsiniz.

Ayrıntılı analiz ve raporlama yapabilen satış destek programları ile ROI, OP gibi satış verilerinin yanı sıra personel performansı hakkında da detaylı bilgi edinebilirsiniz.


Müşteri Kazanımı Açısından SFA Programları

Satış destek programları mağaza içi satış ve saha personelinin tam zamanlı iletişim kurabilmesine yardımcı olur. Bu sayede SKU, ROI ve OP bilgilerine farklı konumlardan anlık olarak erişerek, etkili ve verimli bir Rut planı oluşturabilirsiniz. 

Çalışanların girdiği verileri analiz eden yapay zeka destekli SFA (Sales Force Management) sistemleri mağaza satışını arttırmanıza yardımcı olan çeşitli planlar hazırlar. Müşterilerinizin önceliğine ve konumuna göre saha satış personeli için en verimli rut planını hazırlar. Ziyaret edilecek müşterilerin geçmiş verilerini saklar ve ilgili saha satış personeline iletir. Bu verilerle müşteri ziyaretini gerçekleştiren personeliniz, satış sürecine bir adım önde başlar. 

Müşteri görüşmesini tamamlayan saha çalışanı ilgili verileri programa girer ve etkili bir müşteri profili oluşmasına katkıda bulunur. Bu sayede veri kayıpları ve hatalı müşteri profilinin oluşması önlenir. Saha çalışanı aldığı siparişleri SKU bilgisine dayalı şekilde anlık olarak yöneticiye raporlar. 

Dijital veriye dayalı notlar, stok eksikliği, yanlış ürün gönderimi gibi çeşitli hataların yapılmasını önleyerek müşteri memnuniyetini artırır. Dahası SFA programları belli zaman aralıklarında iletişim kurulmayan müşterileri hatırlatır ve olası portföy kaybını önler. SFA programları yalnızca mevcut müşterilerinizi memnun etmekle kalmaz yeni müşteriler kazanmanıza da katkıda bulunur. Satış destek programlarının müşteri kazanımı açısından sunduğu faydalar şöyle özetlenebilir:


  • Olası müşteri profilini çıkarır ve buna yönelik satış stratejileri önerir. 
  • Ziyaretçilerinizin yaptığınız uygulamalara dönüş oranını analiz eder.
  • Müşteri davranışlarına uygun özel çözümler sunar.

SFA Programı Kullanmanın Yönetici Açısından Avantajları 

Satış destek programları personelinizin çokça vakit harcadığı raporlama sürecini ve karmaşık verileri daha kolay hale getirir. Satış ekibi tüm merchandising sürecini tek program üzerinden takip eder. Bulutta depolanan veriler satış ve analiz sürecini hızlandırarak personelinizin üretkenliğini arttır.

Veriye dayalı analiz raporu sayesinde satış sürecinin tamamına hakim olursunuz. Satış personelinin topladığı tüm verilere anlık ve şeffaf şekilde erişebilirsiniz. Her bir satış temsilcisinin yaptıklarını eş zamanlı olarak takip edebilirsiniz. Elde ettiğiniz verilere göre satış ekiplerine özel hedefler belirleyerek başarı oranlarını artırabilirsiniz.

SFA programları elde ettiği verileri analiz ederek ileriki dönemlerdeki satış potansiyelinizi belirler. Kar oranını arttırmanız için ihtiyacınız olan iyileştirmeleri gösterir. Bunun yanı sıra her bir personel için özel performans raporu hazırlar. Satış ekiplerinin yaptıkları ziyaretlerden elde ettiği verileri dönemsel olarak karşılaştırılarak performansları hakkında size detaylı bilgi verir.

İşletmeniz için en uygun satış destek hizmetini @WRK’den alarak, en etkili satış stratejilerinden faydalanabilir ve doğru adımlarla firmanızı geleceğe taşıyabilirsiniz.

Benzer Haberler
Satış Destek

Satış destek, şirketlerin başarısına direkt etki eden en önemli hizmetlerden bir tanesi olarak bilinir.

Merchandising

Merchandising, potansiyel bir müşteri mağazanıza geldiği zaman ona ürünlerinizi satabilmek için yaptığınız tüm uygulamalardır.